Zespół Oświatowy jest szkoła usytuowaną w miejscowości Nowe Iganie. W jego skład wchodzi Szkoła Podstawowa im. generała Ignacego Prądzyńskiego i Publiczne Gimnazjum. Szkoła Podstawowa powstała w 1918 r., Gimnazjum w 1999 r.
W Zespole Oświatowym uczy się 399 uczniów, z czego 167 w gimnazjum, 232 w szkole podstawowej. Zatrudnionych jest
43 nauczycieli, w tym 8 na niepełnym etacie oraz 12 pracowników administracyjno – obsługowych. Szkoła posiada nowoczesną halę sportową, bibliotekę z centrum multimedialnym, dwie sale informatyczne, świetlicę i salę rekreacyjną. Uczniowie mogą korzystać z wyżywienia przygotowywanego w stołówce szkolnej. Wyposażenie szkoły jest systematycznie unowocześniane i wzbogacane o nowe pomoce dydaktyczne. W roku 2011 oddano do użytku nowoczesną halę sportową z zapleczem sanitarnym i pięcioma salami lekcyjnymi, dzięki temu uczniowie klas I – III otrzymali piękne kolorowe klasy lekcyjne. Oddzielenie klas młodszych od starszych, wpłynęło na poprawę ich bezpieczeństwa i polepszenie warunków nauki.
Praca szkoły ukierunkowana jest na wszechstronny rozwój ucznia, kształtowanie społecznie pożądanych postaw, samorządności, integrację społeczności szkolnej. Uczniowie osiągają wysokie wyniki edukacyjne potwierdzone na egzaminach zewnętrznych i konkursach o randze powiatowej, ogólnopolskiej. Szkoła kładzie nacisk na bezpieczeństwo, rozwijanie umiejętności i zdolności uczniów, wspieranie ich inicjatyw. Innowacją pedagogiczną jest udział w programie „Matematyka Innego wymiaru”. Atutem szkoły jest bogata oferta zajęć pozalekcyjnych, m. in. sportowych, językowych, informatycznych, plastycznych, teatralnych, tanecznych, kronikarskich. Działa harcerstwo i wolontariat uczniowski. Samorząd szkolny współpracuje z dyrekcją i nauczycielami w planowaniu działań szkolnych. Ważniejsze wydarzenia szkolne dokumentowane są w kronice szkolnej, a bieżące w gazetce "Kleks” i na stronie www szkoły. Z okazji 90 - lecia została opracowana i wydana w postaci publikacji książkowej monografia i historia szkoły.
Placówka znana jest w środowisku z działań patriotycznych. Posiada wypracowaną obrzędowość, ma swój sztandar, hymn, zawołanie. W budynku szkoły mieści się Izba Tradycji Szkoły – wyposażona w dokumenty i pamiątki z bitwy igańskiej i szkoły.
Główną uroczystością szkolną jest obchodzona corocznie rocznica bitwy pod Iganiami, oraz przypadające w tym dniu Święto Szkoły – Dzień Patrona. Do stałego kalendarza uroczystości szkolnych wpisały się również: ślubowanie klas I, Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka i projekty edukacyjne. W działanie te skutecznie włączają się rodzice i absolwenci szkoły, którzy aktywnie uczestniczą w życiu szkoły. Grono pedagogiczne kładzie duży nacisk na działania wychowawcze i profilaktyczne. W bieżącym roku szkolnym odbyły się Tydzień Profilaktyki, Dzień Tolerancji, akcja Bezpieczne Dzieci na Polskich Drogach. Od 6 lat placówka bierze udział w projekcie „Szkoła bez przemocy”. Uczestniczyła także w projektach: „Pięć porcji warzyw i owoców szkole”, „Owoce w szkole”, „Akademia Misia Ratownika”, „Trzymaj formę”, „Ratujemy i uczymy ratować”. Dużym sukcesem ostatniego roku jest przystąpienie do ogólnopolskiego projektu Przedsiębiorczość IDEA 2012, w którym koło hafciarskie „Igiełki” zostało finalistą programu, a Teatr Wychowujący „Świetlik” znalazł się w grupie półfinalistów. Dużym osiągnięciem jest też udział i uzyskanie wysokich lokat w konkursach ogólnopolskich informatycznych, językowych i matematycznych. Rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów doprowadziło do uzyskania tytułu „Szkoły z pasją”.
Mocną stroną szkoły jest dobra atmosfera, życzliwe relacje miedzy uczniami – nauczycielami i rodzicami oraz współpraca w radzie pedagogicznej. Nauczyciele są mocno zaangażowani w prace zespołów funkcjonujących w placówce, wspólnie planują działania, wspierają się podczas rozwiązywania problemów a ich wzajemne kontakty wpływają na wysoką jakość pracy szkoły.


